Државни деликатеси

Како што секоја држава си има некое обележје по кое е позната, како што е Ајфеловата кула во Франција, пирамидите во Египет, Колосеумот во Италија, Таџ Махал во Индија, Кинескиот ѕид итн итн, така и секоја држава има одредена храна по која е позната низ целиот свет. За оваа храна како претставка се зема името на државата па потоа следи името на јадењето!

Се ќе ви стане јасно кога ќе ја погледнете оваа листа:

Француски кроасан

world-best-foods-croissant-france

Италијанска пица

world-best-foods-neapolitan-pizza-italy

Јапонско суши

world-best-foods-sushi-japan

Амерички крофни

world-best-foods-donuts-united-states

Мексичко тако

traditional-tacos-original-mexican-food

Шпанска паелја

Spanish-paella-recipe-Spanish-Tapas

Германски колбас – Bratwurst

traditional-bratwurst-original-german-food

Британски риба и помфрит – Fish & Chips

traditional-world-food-best-fish-and-chips-great-britain

Турска баклава

traditional-world-food-turkish-baklava

Швајцарско чоколадо

swiss-chocolate-treaditional-state

Босански ќебапи

Cevaps-in-lepinjas-with-kajmak

Македонски ајвар

macedonian-traditional-ajvar-3

Што би додале вие на оваа листа?

Like или Share? А може и двете ..
fb-share-icon0