Таен арапски лек за МЛАДОЛИКОСТ

Општо познато е дека жените од истокот ја ценат и применуваат народната медицина, благодарејќи на која се и неверојатно младолики.

Овој „еликсир на младоста“ се зема два пати во годината, а делува така што комплетно го подмладува организмот. Функцијата на сите ќелии во нашето тело се подобруваат.

За да го направите овој еликсир, потребно ви е:

–  100 мл сок од лимон

–  200 гр мед

–  50 мл маслиново масло

Начин на припрема: 

Помешајте ги трите состојки и земајте по една кафена лажичка три пати на ден на празен стомак, односно 15 до 20 минути пред оброк. Откако ќе ја потрошите целата смеса, направете пауза во траење од пола година. За време на оваа пауза, секој ден пијте чај од ѓумбир кој ќе го подготвите на следниот начин:

Пола лажичка рендан ѓумбир прелијте со 200мл вода што врие.

Додајте и малку сок од лимон за вкус. Никако немојте да додавате мед или шеќер во овој чај. Кога ќе се навикнете на јачината на вкусот на чајот, зголемете ја количината на ѓумбир на цела лажичка при припрема на истиот.

Напомена: Еликсирот се зема во март или април, па потоа повторно во октомври или ноември.

Здравјето пред се!

Like или Share? А може и двете ..
fb-share-icon0