Зошто да внесете ЧИА семе во секојдневната исхрана

Кажете ДА на житарки за појадок за одличен почеток на денот. Со срамежливиот почеток на употреба на корнфлекс во секојдневната исхрана, преку овесните снегулки, за денес да појадуваме, конзумираме за време на ужина или во друг период од денот, разни рецепти од малите црни семиња – ЧИА.

Листата на придобивки од ова магично црно семе е голема, но ние ќе се задржиме на најосновните. Тука се вбројуваат:

  • Чиа семето е богат извор на антиоксиданти
  • Содржи ниско ниво на јагленохидрати и високо ниво на високо-квалитетни протеини и влакна
  • Помага за губење на вишокот на килограми
  • Изобилува со омега-3 масни киселини
  • Обезбедува голема количина на хранливи материи, додека содржи многу малку калории
  • Ја подобрува крвната слика и го намалува ризикот од срцеви болести
  • Содржи високо ниво на калциум, магнезиум и фосфор со што се подобрува здравјето на коските
  • Особено се препорачува на луѓето кои не внесуваат доволно млечни производи
  • Се препорачува на спортисти и рекреативци бидејќи помага во постигнување на подобри резултати

 Здравјето пред се!

Like или Share? А може и двете ..
fb-share-icon0